Staropolski dodatek o wielu twarzach

Eco Vital Poznań
W Europie Wschodniej, Rosji i krajach germańskich stosowany jest praktycznie od zawsze. Niezwykle popularny był już w starożytnym Rzymie. Zanim pieprz stał się znaną przyprawą, to własnie on dodawał potrawom charakterystycznego, ostrego smaku. O czym mowa? Oczywiście o chrzanie.

Chrzan jest rośliną wieloletnią, która bez problemu przyjmuje się każdych warunkach (nawet na Grenlandii). W Polsce powszechny jest chrzan pospolity, który poza hodowlami znany jest także jako chwast. Do spożycia najlepiej nadają się korzenie rośliny młodej.

Ten korzeń o charakterystycznym smaku idealnie sprawdza się jako dodatek do staropolskich potraw. Szczególnie polecany jest do zimnych nóżek, mięsa, baleronu, pasztetu, szynki białej kiełbasy, gotowanego boczku, ryby w galarecie czy jaj na twardo. Chrzan możemy podawać w formie zimnego sosu i surówek. Ważne jest jednak, aby po starciu szybko poddać go przetworzeniu, zanim ściemnieje.

Chrzan ma znakomite właściwości trawienne. Dodawany do ciężkostrawnych potraw zapobiega dolegliwościom układu pokarmowego, takim jak zgaga czy zaparcia. Co więcej, działa przeciwwirusowo, bakteriobójczo i grzybobójczo.

0 komentarze: