Walka na noże

Eco Vital Opinie

Czy potrzebne nam drogie noże?

Wysokiej klasy noże kuchenne to akcesoria, które są niezbędne nie tylko profesjonalnemu szefowi kuchni, ale także amatorom – miłośnikom gotowania. Używanie znakomitej jakości przyrządów kuchennych sprawia, że przyrządzanie potraw jest łatwiejsze, bezpieczniejsze, a przede wszystkim przyjemniejsze.

Jakie noże wybrać?

Eco Vital Praca
 Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na fakt, iż produkty spożywcze przetwarzane narzędziami niskiej jakości czy wykonanymi ze słabych materiałów odbierają im wiele wartości odżywczych. Także mięsa i warzywa krojone tępymi czy rdzewiejącymi nożami stają się mniej pożywne i zdrowa. Niezależnie od tego z jak wysokiej półki są produkty spożywcze, które jemy, obrabianie ich narzędziami można by rzecz „topornymi” prowadzi w prostej linii do znaczącego obniżenia ich jakości.

Eco Vital Opinie A więc na jakie noże powinniśmy się zdecydować? Oferta jest bardzo bogata, podobnie jak i zakres cenowy tych artykułów. Już po środku tego przedziału z powodzeniem znajdziemy noże jakości zdatnej do użytkowania w przeciętnej kuchni. Jeśli jednak chcemy korzystać z produktów wysokiej jakości, lepiej zdecydować się na te droższe.

Japońskie czy europejskie?
Eco Vital

W tej kategorii do wyboru posiadamy noże japońskie i europejskie. Co do tych drugich – najlepiej wybierać noże niemieckie, cechujące się precyzyjnym wykonaniem z odpowiedniej jakości materiałów. Noże japońskie różnią się od europejskich głównie kształtem – te pierwsze mają ostrza w kształcie litery V, te drugie natomiast litery U.

Eco Vital Opinie
Decyzja, które z nich są lepsze uzależniona jest od indywidualnych czynników. Wyjątkowo ostre noże japońskie idealnie sprawdzają się do rozcinania struktur komórkowych produktu żywieniowego. Europejskie noże są tymczasem uw
ażane za bardziej trwałe i niezawodne. Wybór spomiędzy nich związany jest głównie z emocjami oraz zwyczajami towarzyszącymi nam w kuchni.

Dla Japończyków nóż jest nie tylko przedmiotem użytkowym - stwierdza Alexander Trapp, mechanik cięcia metalu i kucia noży z Monachium. - W Japonii uważa się, że każdy nóż ma niepowtarzalną osobowość, kształtowaną przez jego użytkownika.

Ceramiczne czy stalowe?

Eco Vital Opinie
Zasadnicza różnica pomiędzy nożami ceramicznymi a stalowymi polega na ich zastosowaniu. Noże ceramiczne są często polecane jako uzupełnienie kompletu tych stalowych, ponieważ powinno się ich używać do krojenia innego rodzaju produktów. Warto pamiętać, że wyroby ceramiczne są twarde i ostre, ale stosunkowo kruche. Nie rdzewieją, nie ulegają przebarwieniom i są odporne na działanie kwasów. Są łatwe do utrzymania w czystości i zachowują ostrość na bardzo długi czas. Trzeba tylko pamiętać, aby nie kroić nimi bardzo twardych rzeczy (np. kości lub zamrożonych produktów), nie używać do podważania wieczek czy otwierania słoików oraz nie upuszczać na twarde podłoże.

Eco Vital Praca
Alternatywa dla nich to oczywiście noże stalowe. Są one bardzo wytrzymałe, ale szybko się tępią. Ponadto, ulegają korozji i przebarwieniom, dlatego trzeba pamiętać, aby utrzymywać je w idealnej czystości, a po umyciu wycierać do sucha. Zardzewiały nóż ze stali zmienia smak krojonych nim produktów, natomiast tępy stanowi ogromne niebezpieczeństwo, większe nawet niż ten ostry jak brzytwa.

Cztery proste rady

Na koniec mamy kilka rad dla osób przymierzających się do zakupu profesjonalnych noży.

Eco Vital Poznań1. Optymalna wielkość zestawy to cztery elementy: duży nóż uniwersalny (nóż szefa kuchni), nóż do obierania, tasak (chiński nóż kucharski) oraz nóż do filetowania.

2. Zawodowcy radzą, aby przed zakupem noża wziąć go do reki i sprawdzić czy ma odpowiednie wymiary. Niefunkcjonalny nóż, nawet najlepszej jakości, nie spełni dobrze swojej roli.

3. Nie wolno zapominać o osełce. Najlepiej, by była stalowa. Należy używać jej po każdym krojeniu. Pamiętajmy, że tępy nóż jest groźniejszy niż ostry!

4. Noży nie należy przechowywać w stojakach. Są one siedliskiem bakterii i pleśni, szczególnie jeśli odkładamy do nich noże niedokładnie osuszone. Do przechowywania wysokiej jakości noży polecane są magnetyczne wieszaki lub specjalne schowki do szuflady.

0 komentarze: