Dieta naszych przodków

Eco Vital Opinie


Eco Vital Garnki
Zdania naukowców na temat tego, czym żywili się ludzie pierwotni jeszcze do niedawna były bardzo podzielone. Część z nich uważała bowiem, że głównym składnikiem diety naszych przodków było mięso, co stanowiło główną przyczynę zawałów i innych schorzeń prowadzących do śmierci. Inni z naukowców obstawali przy teorii, iż posiłki ludzi pierwotnych były bardziej zróżnicowane, w zależności od terenów na jakich mieszkali oraz urodzaju. W miarę możliwości polowali na większe zwierzęta, ale nie stronili także od owoców, warzyw, ryb, a nawet owoców morza. Istnieje także teoria, według której ludzie pierwotni byli wegetarianami i weganami.


Eco Vital PoznańSzczegółowe badania wykazały, iż najbliższa prawdzie jest teoria druga. Analiza szczątków ludzi pierwotnych oraz obserwacje ludów koczowniczych żyjących do dziś potwierdzają, że najbardziej pożądanym dla człowieka pożywieniem było mięso zwierzęce, najlepiej pochodzące od tłustych zwierząt. W diecie człowieka warzywa znalazły się dopiero wtedy, kiedy populacje zwierząt, na które można było polować zostały mocno ograniczone. Ponadto, problem z warzywami i owocami polegał na tym, że wiele z nich, w razie nieprawidłowego przyrządzenia, było trujące, a człowiek pierwotny nieszczególnie radził sobie z gotowaniem.

Eco Vital Opinie
Natomiast teoria o wegetariańskich i wegańskich plemionach została prawie całkowicie obalona z dwóch względów. Po pierwsze, liczne badania antropologiczne nie potwierdziły istnienia żadnego plemienia ani grupy etnicznej, która żywiłaby się wyłącznie owocami i warzywami. Po drugie, szczątki ludzi pierwotnych, w których diecie znajdowało się mało mięsa, a dużo produktów pochodzenia roślinnego charakteryzowały się znacznymi ubytkami w zębach oraz próchnicą, a to oznacza, że taka dieta na dłuższą metę nie służyłaby naszym przodkom.

Eco Vital GarnkiJakie istotne dla nas wnioski możemy wyciągnąć z tych informacji? Dobrze przyrządzone mięso, nawet te zawierające tłuszcz, jest jednym z podstawowych elementów diety człowieka. Składniki odżywcze w nim zawarte potrzebne były zarówno naszym przodkom, jak i nam. Co więcej, tak zdrowe i pyszne owoce i warzywa przyrządzać należy umiejętnie, nie tylko aby nie straciły swych znakomitych właściwości, ale także by nie szkodziły. Jeśli więc chcemy jeść zdrowo i smacznie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie naczynia, które pozwolą nam w pełni cieszyć się posiłkami. W końcu nie jesteśmy ludźmi pierwotnymi, by jeść surowe mięso i niejadalne warzywa. ;)

0 komentarze: