Smacznego, bon appetit, itadakimasu...

eco vital poznańŚwiat nie kręci się wokół tradycyjnie ubitych ziemniaczków i starannie przyrządzonego schabowego, o czym nie raz pisaliśmy na naszym blogu. Bogactwo smaków, które towarzyszyło nam przez ostatnich kilka miesięcy, nauczyło nas jednej rzeczy, a mianowicie, że w kuchni powinniśmy bez przerwy przełamywać wszelkie granice. Tym razem postaramy się zaskoczyć nawet najbardziej odważne podniebienia czytelników. Pakujcie plecaki, ponieważ wyruszamy w kulinarną podróż dookoła świata! 

Można powiedzieć, że tym co łączy niemalże wszelkie kultury jest postać gospodarza. Gdy już usiądziesz, to zanim wbijesz widelec lub sięgniesz po pałeczki musisz koniecznie poczekać za osobą, bez której ten posiłek nie byłby możliwy. Pamiętajmy, aby poczekać, aż gospodyni dosiądzie z pełnym talerzem lub oficjalnie zaprosi nas do posiłku. W takiej sytuacji możemy usłyszeć wiele różnych pozdrowień i zachęceń do spożycia smacznego dania. Bon Appetit, we Francji czy Sathin! w krajach arabskich. Żaden Niemiec nie zacznie jeść dopóki gospodarz nie obwieści Guten Appetit! Z kolei w argentyńskim zwyczaju jest, aby właściciel domu rozpoczął kolację donośnym Buen provecho, w Japonii zaś odpowiemy Itadakimasu (przyjmuję ten dar z wdzięcznością).

Eco Vital OpinieA co zrobić, gdy na stole zabraknie podstawowych sztućców? To oznaka, że osoba, która zaprosiła Cię na posiłek oczekuje, że będziesz jadł palcami. Zwyczaj ten praktykowany jest szczególnie w krajach Bliskiego Wschodu, gdzie prawej ręki używa się do jedzenia, lewej natomiast, do czynności związanych z trawieniem parę godzin później. Pamiętajmy, aby nie popełnić gafy i nie sięgnąć po jedzenie złą ręką. Na zachodzie z kolei, pomimo powszechnie stosowanych widelców i noży, pewne dania po prostu trzeba jeść palcami, i tak na przykład w Wielkiej Brytanii dopuszcza się korzystania z rąk przy jedzeniu kolb kukurydzy i szparagów. W Hiszpanii dopuszczalne jest jedzenie krewetek rękoma, a we Francji istnieje zwyczaj wycierania z talerza sosu kawałkiem chleba trzymanym palcami. Natomiast w Finlandii, w kraju słynącym z tego, że wszystko w nim robi się odwrotnie, obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z palców. Mówi się, że nawet jabłko, jedzone w towarzystwie, powinno się kroić nożem i widelcem.
Skoro już wiemy jak mniej więcej wyglądają podstawowe zasady odwiedzania i podejmowania gości, to przyjrzyjmy się kilkunastu kulinarnym wyzwaniom i rarytasom, jakich możemy spodziewać się w różnych częściach świata.

Meksyk
Mrówki w czekoladzie
Honkong


Kurze łapki oraz genitalia indyka

Toskania


Gotowany krowi żołądek
Chiny


„morski ogórek” lub zupa z ptasich gniazd
Syberia


Surowa wątroba lub mięso renifera i jego krew
Japonia
Sashimi (surowa ryba), uni (ikra jeża morskiego), Sangi (smażona poczwarka jedwabnika), a na deser natto (fermentowana soja o silnym zapachu amoniaku)
Hiszpania
Calamares en su tinta (kałamarnica we własnym atramencie)
Tajlandia
Filety z krokodyla w sosie musztardowym lub kobra z robakami bambusowaymi
Nigeria


Larwy żuka kompostowego
Filipiny


Balut (kacze jajo zawierające embrion)
Wietnam
Steki z pancernika i kawa prażona z nasion zwymiotowanych przez łasicę

0 komentarze: