We współczesnym świecie charakter Wigilii jako chrześcijańskiego święta już dawno stracił swoje pierwotne znaczenie. Obecnie to czas celebrowania własnych więzi rodzinnych, a nawet, przez niektórych, uważane za święto miłości. Niemalże dla każdego Polaka, nieważne czy jest wierzący, czy nie, Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. Z namaszczeniem przystrajamy choinki, wyczekujemy pierwszej gwiazdki i spożywamy wszelkiej maści dania z ryb. Podobno nawet rzadziej się kłócimy, przynajmniej w teorii. Podnieśmy jednak głowy z nad naszych świątecznych talerzy i przyjrzyjmy się zwyczajom panującym w innych krajach Starego Kontynentu.
Szwecja - królująca kasza i ryby

Włochy - faszerowane tortellini i zupy z przepiórczymi jajkami
Mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego szczególną uwagę przywiązują do wysyłania pocztówek z życzeniami do swoich rodzin i przyjaciół. To również jeden z niewielu krajów Europy, w którym podczas Wigilii zachowany jest post, kończący się dopiero po wieczornym nabożeństwie. Jednak to nie wieczerza wigilijna jest dla nich najważniejsza, a pierwszy dzień świąt i uroczysty obiad. W zależności od regionu na stołach pojawiają się faszerowane tortellini, popularna na południu lasagne oraz różne rodzaje zup, np z porów z ziemniakami i jajkami przepiórki oraz truflami. W niemalże każdym włoskim domu deserem jest znane na całym świecie ciasto panettone z bakaliami i posypane cukrem pudrem. Uczestnicząc we włoskich świętach warto skosztować również tortu ryżowego, a także bardzo popularnych nugatów. Włosi mają też swój odpowiednik piernika, czyli pan speziale, tj. ciasto z miodem i bakaliami.
Grecja - chleb Chrystusa i święta bez ryby "po grecku"
Greckie Boże Narodzenie jest uroczystym i spokojnym okresem. Świąteczna atmosfera rozpoczyna się 6 grudnia, w dniu Świętego Mikołaja, i trwa aż do 6 stycznia - święta Trzech Króli. Na dzień przed Bożym Narodzeniem przebrane dzieci odwiedzają sąsiednie domu śpiewając kolędy, które według tradycji mają błogosławić domostwa. Często kolędy te są śpiewane przy akompaniamencie metalowych trójkącików i zabawnych glinianych bębenków. Na prawie każdym stole można znaleźć Christopsomo (Chleb Chrystusa). Jest to okrągły bochenek ozdobiony na szczycie krzyżem, wokół którego ludzie stawiają symbole z ciasta przedstawiające wszystko to, co oznacza długotrwałość. Jeśli biesiadnicy pochodzą z wyspy i są rybakami, na ich stole znaleźć można chleb z rybą. Co do choinek, to nie są powszechnie spotykane, natomiast prezenty wręczane są dopiero w Nowy Rok.
Czechy - święta z wróżbami i mały Jezusek

Jak więc widzimy, każdy kraj posiada swoje unikatowe tradycje i zwyczaje, które w zależności od regionu powtarzają się w sąsiednich krajach. Szkoda tylko, że wraz z postępującą globalizacją i upowszechnieniem się amerykańskiej wizji świąt, wiele z tych zwyczajów ustępuje miejsca uśmiechniętemu starcowi w czerwonym kombinezonie, domom przyozdobionym tysiącem kolorowych lampek i gorączce świątecznych zakupów.
Radosnych i zdrowych Swiąt Bożego Narodzenia, spełnienia marzeń i dużo szczęścia :)
OdpowiedzUsuńPiękny świąteczny wpis wzbogacający nasza wiedzę o tradycji innych narodów.
OdpowiedzUsuńWszystkiego dobrego na Święta, zdrowia, pomyślności, ciepłej rodzinnej atmosfery i dużo miłości, a na nowy rok wielu inspiracji i nowych pomysłów.
Dziękuję za artykuł - był bardzo ciekawy. Chętnie spędziłabym wigilię we Włoszech, bo jestem makaroniarą :)
OdpowiedzUsuńZdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, by były radosne i spędzone w gronie rodzinnym!
www.brulionspadochroniarza.pl
Zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkiego dobrego! :)
OdpowiedzUsuńI znowu zaskoczenie-Włochy to zupa i tortellini?
OdpowiedzUsuńUlala.. podobają mi się ich święta ;D
Wesołych Swiąt, spędźcie je jak najlepiej i wróćcie z nowymi inspiracjami!