Staropolski dodatek o wielu twarzach

Eco Vital Poznań
W Europie Wschodniej, Rosji i krajach germańskich stosowany jest praktycznie od zawsze. Niezwykle popularny był już w starożytnym Rzymie. Zanim pieprz stał się znaną przyprawą, to własnie on dodawał potrawom charakterystycznego, ostrego smaku. O czym mowa? Oczywiście o chrzanie.

Chrzan jest rośliną wieloletnią, która bez problemu przyjmuje się każdych warunkach (nawet na Grenlandii). W Polsce powszechny jest chrzan pospolity, który poza hodowlami znany jest także jako chwast. Do spożycia najlepiej nadają się korzenie rośliny młodej.

Ten korzeń o charakterystycznym smaku idealnie sprawdza się jako dodatek do staropolskich potraw. Szczególnie polecany jest do zimnych nóżek, mięsa, baleronu, pasztetu, szynki białej kiełbasy, gotowanego boczku, ryby w galarecie czy jaj na twardo. Chrzan możemy podawać w formie zimnego sosu i surówek. Ważne jest jednak, aby po starciu szybko poddać go przetworzeniu, zanim ściemnieje.

Chrzan ma znakomite właściwości trawienne. Dodawany do ciężkostrawnych potraw zapobiega dolegliwościom układu pokarmowego, takim jak zgaga czy zaparcia. Co więcej, działa przeciwwirusowo, bakteriobójczo i grzybobójczo.

0 komentarze:

Garnek rozmaitości

Jeśli nie mamy pomysłu na obiad, a w naszej lodówce znaleźć można tylko typowe polskie produkty, to nie ma powodu do obaw! Nie musimy nic zamawiać ani biec do sklepu po wymyślne składniki. Wystarczy, że mamy odpowiednie naczynia i trochę dobrych chęci, a w krótkim czasie stworzymy pyszne i sycące danie dla 6 osób.

Eco Vital Garnki


GARNEK ROZMAITOŚCI

Składniki (porcja dla 6 osób):
- 500 g mięsa wieprzowego
- 250 g kiełbasy krakowskiej
- 150 g wędzonego boczku
- 4 kalarepy
- 4 ziemniaki
- 4 marchewki
- 120 g białej części pora
- 120 g selera
- 1 cebula
- 1 łyżka maki pszennej
- ½ szklanki śmietany 22%
- 1 liść laurowy
- 12 ziaren pieprzu
- sok z cytryny
- sól
- szczypta tymianku, mięty i estragonu
- natka pietruszki

Przygotowanie:

Boczek wraz z mięsem umyć i osuszyć. Mięso pokroić w szerokie plastry, a boczek i obraną kiełbasę w drobną kostkę. Kalarepę, ziemniaki i marchewkę również obrać, opłukać i pokroić w słupki. Oczyszczony, opłukany por pokroić w plasterki. Umyty seler obrać i zetrzeć na tartce. Rozgrzać rondel, usmażyć boczek, dodać mięso oraz warzywa (cebulę, por, ziemniaki, marchewkę oraz kalarepę). Wszystko podsmażyć. Zalać litrem wody (4 szklanki) i gotować przez 15 minut. Włożyć kiełbasę, tymianek, estragon i miętę oraz seler, liść laurowy i ziarna pieprzu. Potrawę zaprawić zawiesiną z mąki i wody, gotować przez kolejne 5 minut. Zestawić z ognia, dodać sok z cytryny i śmietanę. Posypać natką pietruszki. Podawać z pieczywem.

1 komentarze:

QAFP - co to takiego?

Eco Vital garnki


W poprzednim wpisie zamieszczony został bardzo interesujący przepis na danie z gęsi. Potrawy z gęsiny nie są zbyt popularne w Polsce, co prawdopodobnie spowodowane jest małą wiedzą na temat tego gatunku drobiu. Jest jednak pewien sposób, aby bez problemu wybrać w sklepie kurczaka, gęś czy kaczkę najlepszej jakości.

Gwarancją wysokiej jakości mięsa drobiowego jest QAFP (Quality Assurance for Food Products), czyli Program Gwarantowanej Jakości Żywności. Certyfikaty te zostały opracowane przez zespół ekspertów, mi. in. ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Instytutu Zootechniki w Krakowie, a otrzymują je wyłącznie produkty, które spełniły rygorystyczne normy produkcji i dystrybucji. Mięso oznaczone QAFP przetworzone zostało w cyklu produkcyjnym skrupulatnie monitorowanym na każdym etapie. Zwierzęta pochodzące z certyfikowanych hodowli nie są karmione paszami z dodatkiem antybiotyków, hormonów i stymulatorów wzrostu. Wśród wymogów QAFP są m. in. wygórowane wymogi weterynaryjne, obowiązkowe dezynfekcje oraz nakaz ochrony drobiu przed chorobami. Ale QAFP dotyczy nie tylko hodowli. Restrykcje zawarte w tych certyfikatach obejmują także kwestie transportu i przechowywania mięsa.

Dzięki tym regulacjom i procedurom mamy pewność, że kupujemy produkt najwyższej jakości, świeży i zdrowy.

0 komentarze:

Gęś - smaczna, łatwa w przygotowaniu, a przede wszystkim małokaloryczna

Drób to, zaraz po wieprzowinie, drugie ulubione mięso Polaków. W ciągu swojego życia przeciętny Polak zjada ponad 1300 kurczaków, 46 indyków, ale tylko 1,5 gęsi. Szkoda, ponieważ mięso tego ptaka jest bardzo smaczne. Zwykle przyrządza się gęś na wyjątkowe okazje, takie jak święta, wizyta ważnych gości czy przyjęcie okolicznościowe  Nie każdy wie, że gęś jest bardzo łatwa w przygotowaniu i nawet laik poradzi sobie z przyrządzeniem jej. Szczególnie mając do dyspozycji dobre składniki, sprawdzony przepis oraz naczynia wysokiej jakości.

eco vital opinie

GĘŚ FASZEROWANA KASZĄ JĘCZMIENNĄ

Składniki (porcja dla 6 osób):
- 1 młoda gęś
- gęsie podroby
- 1,5 szklanki kaszy jęczmiennej
- 150 g suszonych śliwek
- 125 ml kwaśnej śmietany
- 200 g słoniny
- 4 łyżki masła
- 1 cebula
- 2 jajka
- 2 łyżki śmietany zakwaszanej 18%
- szczypta pietruszki
- sól
- pieprz

Przygotowanie:

W garnku wysokim Eco Vital w 750 ml osolonej wody (3 szklanki) zagotować do miękkości żołądek, skrzydełka, szyję bez skóry i suszone śliwki. Opłukaną kaszę ugotować z dodatkiem masła w rondlu. Mięso oddzielić od kości i razem ze śliwkami bardzo drobno pokroić lub zmielić w maszynce do mięsa. Całość wymieszać z surową, posiekaną wątróbką, ostudzoną kaszą i jajami. Przyprawić solą i pieprzem oraz pokrojoną pietruszką. Gęś oczyścić i posolić. Słoninę pokroić w plastry. Oczyszczoną gęś nadziać farszem i zaszyć bawełnianą nitką. Ułożyć w nagrzanej brytfannie i obłożyć plastrami słoniny. Następnie piec przez około godzinę. W trakcie pieczenia polewać powstałym sosem. Po pieczeniu usunąć nić, a wytopiony sos podgotować z kwaśną śmietaną, mieszając doprowadzić do lekkiego zagęszczenia, przyprawić. Podawać z chlebem.

0 komentarze:

Dieta polepszy kondycję mózgu

Eco Vital Opinie
Przez długi czas uważano, że tryb życia nie ma wpływu na stan mózgu. Najnowsze badania dowodzą jednak, iż mamy możliwość polepszenia stanu jego komórek i to w bardzo prostu sposób. Otóż kluczem do zdrowego i prawidłowo funkcjonującego mózgu jest odpowiednia dieta. W zależności od tego co i w jakich ilościach jemy, poprawiamy nie tylko zdolności koncentracji i refleksu, ale także swój nastrój, stosunek do życia i świata oraz ogólny stan zdrowia.

Eco Vital Garnki
Co zatem powinniśmy spożywać, aż nasz mózg działał na najwyższych obrotach? Naukowcy w pierwszej kolejności polecają ryby i owoce morza. Są one znakomitych źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które mają ogromny wpływ na pracę mózgu. Wiedziały o tym już nasze babcie, które niezrażone oporami zmuszały swoim wnuczkom tran. Ponadto, ryby i owoce morza są także bogate w białko, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie nie tylko układu nerwowego, ale również reszty organizmu.

Innym stałym elementem naszej diety powinny być oczywiście owoce i warzywa. W szczególności powinniśmy skupić się na owocach drobnych, takich jak borówki czy jagody, które mają ogromny wpływ na pamięć, zdolność koncentracji oraz szybkość uczenia się. Nie wolno nie doceniać również warzyw zielonych (rzepa, brokuły, kapusta), ponieważ są one doskonałymi przeciwutleniaczami oraz zapobiegają stanom zapalnym. Szczególnie ważny jest tutaj szpinak, zawierający kwas alfa-liponowy oraz witaminy z grupy B, które wspomagają regenerację mózgu.

Eco Vital Poznań
W codziennej diecie nie powinno się również zapominać o przyprawach takich jak kurkuma, imbir, cynamon, szałwia czy rozmaryn. Wśród ich znakomitych właściwości znaleźć można m.in. działanie przeciwnowotworowe, zapobieganie osłabieniu zdolności umysłowych i starzeniu się mózgu, wspomaganie budowy nowych komórek nerwowych i naprawianie sieci połączeń między nimi. Kondycje mózgu poprawiają także kawa i zielona herbata. Badania wskazują, że picie kilku filiżanek kawy dziennie znacząco redukuje ryzyko zachorowania na Alzheimera, natomiast zielona herbata w ilości zaledwie jednej filiżanki dziennie zmniejsza ryzyko upośledzenia czynności umysłu o 38%, a picie dwóch obniża ryzyko aż o 54%.

Eco Vital Opinie
Ponadto na nasze stoły ze spokojem mogą powrócić jajka. Dawniej uważane za „cholesterolową bombę”, obecnie odzyskały zaufanie lekarzy i naukowców. Zawarte w nich składniki odżywcze takie jak cholina, luteina i zeaksantyna szczególnie wartościowe dla ludzkiego mózgu i oczu. Jajka zawierają także wiele białek i witamin np. A, E, B12 oraz kwas foliowy, natomiast cholesterol z nich pochodzący stanowi zaledwie 10-15% całego cholesterolu w krwiobiegu.



Eco Vital Opinie
Wśród polecanych przez naukowców elementów diety zdrowych dla naszego mózgu znaleźć można także awokado, orzechy i nasiona, a także czerwone wino.

Wniosek z danych udostępnionych przez naukowców jest całkiem prosty – jeśli chcemy długo cieszyć się bystrym umysłem oraz wszystkimi zdolnościami mózgu, wystarczy abyśmy zmienili dietę na bardziej wartościową.

0 komentarze:

Dieta naszych przodków

Eco Vital Opinie


Eco Vital Garnki
Zdania naukowców na temat tego, czym żywili się ludzie pierwotni jeszcze do niedawna były bardzo podzielone. Część z nich uważała bowiem, że głównym składnikiem diety naszych przodków było mięso, co stanowiło główną przyczynę zawałów i innych schorzeń prowadzących do śmierci. Inni z naukowców obstawali przy teorii, iż posiłki ludzi pierwotnych były bardziej zróżnicowane, w zależności od terenów na jakich mieszkali oraz urodzaju. W miarę możliwości polowali na większe zwierzęta, ale nie stronili także od owoców, warzyw, ryb, a nawet owoców morza. Istnieje także teoria, według której ludzie pierwotni byli wegetarianami i weganami.


Eco Vital PoznańSzczegółowe badania wykazały, iż najbliższa prawdzie jest teoria druga. Analiza szczątków ludzi pierwotnych oraz obserwacje ludów koczowniczych żyjących do dziś potwierdzają, że najbardziej pożądanym dla człowieka pożywieniem było mięso zwierzęce, najlepiej pochodzące od tłustych zwierząt. W diecie człowieka warzywa znalazły się dopiero wtedy, kiedy populacje zwierząt, na które można było polować zostały mocno ograniczone. Ponadto, problem z warzywami i owocami polegał na tym, że wiele z nich, w razie nieprawidłowego przyrządzenia, było trujące, a człowiek pierwotny nieszczególnie radził sobie z gotowaniem.

Eco Vital Opinie
Natomiast teoria o wegetariańskich i wegańskich plemionach została prawie całkowicie obalona z dwóch względów. Po pierwsze, liczne badania antropologiczne nie potwierdziły istnienia żadnego plemienia ani grupy etnicznej, która żywiłaby się wyłącznie owocami i warzywami. Po drugie, szczątki ludzi pierwotnych, w których diecie znajdowało się mało mięsa, a dużo produktów pochodzenia roślinnego charakteryzowały się znacznymi ubytkami w zębach oraz próchnicą, a to oznacza, że taka dieta na dłuższą metę nie służyłaby naszym przodkom.

Eco Vital GarnkiJakie istotne dla nas wnioski możemy wyciągnąć z tych informacji? Dobrze przyrządzone mięso, nawet te zawierające tłuszcz, jest jednym z podstawowych elementów diety człowieka. Składniki odżywcze w nim zawarte potrzebne były zarówno naszym przodkom, jak i nam. Co więcej, tak zdrowe i pyszne owoce i warzywa przyrządzać należy umiejętnie, nie tylko aby nie straciły swych znakomitych właściwości, ale także by nie szkodziły. Jeśli więc chcemy jeść zdrowo i smacznie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie naczynia, które pozwolą nam w pełni cieszyć się posiłkami. W końcu nie jesteśmy ludźmi pierwotnymi, by jeść surowe mięso i niejadalne warzywa. ;)

0 komentarze:

Karp - chiński symbol szczęścia

Karp to ryba słodkowodna, pochodząca z Chin. Do Europy dotarła w XII w., a do Polski w XIII wieku. Karp podbił europejskie stoły główne ze względu na dużą ilość dni postnych w ówczesnym kalendarzu katolickim. Dzięki odpowiednim warunkom panującym na ziemiach polskich, hodowle karpi w Polsce stały się wyjątkowo popularne. Ryby pochodzące z naszej ojczyzny wyróżniają się walorami smakowymi i odżywczymi. Odpowiednio przyrządzone karpie stanowią doskonały wybór nie tylko na stół wigilijny, ale także na co dzień.





KARP Z PIECZARKAMI

Składniki (porcja dla 6 osób):
  • 1,5 karpia
  • 2 łyżki bułki tartej
  • 1 szklanka czerwonego wytrawnego wina
  • 250 g pieczarek
  • 150 g słoniny
  • 2 łyżki masła
  • 1 łyżka mleka
  • 1 jajko
  • 1 cebula
  • szczypta tymianku
  • sól
  • pieprz


Przygotowanie:

Rybę posolić i natrzeć pieprzem, odstawić na 30 minut. W tym czasie przygotować farsz: pokroić w drobną kostkę słoninę i wytopić na patelni niskiej, powstały nadmiar tłuszczu odlać i podsmażyć na nim pokrojoną cebulę oraz pieczarki. Do pieczarek dodać bułkę tartą zalaną mlekiem oraz jajko. Całość przyprawić solą, pieprzem oraz tymiankiem. Nafaszerować powstałym farszem rybę, spiąć wykałaczkami i ułożyć na odrobinie masła w rozgrzanym naczyniu kwadratowym. Na wierzchu karpia również ułożyć wiórki masła. Potrawę piec pod przykryciem około 30 minut. Pod koniec pieczenia polać ją winem i zapiec przez chwilę. Wyjąć rybę na półmisek, sos zagęścić mąką. Karpia podawać polanego sosem.

0 komentarze:

Gotowanie dawniej i dziś

Eco Vital garnki

Na przestrzeni dziejów proces produkcji garnków uległ ogromnej rewolucji - od prostych, ceramicznych naczyń, poprzez klasyczne emaliowane modele, aż po naczynia zaawansowane technologicznie, zapewniające nie tylko pysznych smak, ale także szereg właściwości zdrowotnych.
Podobnie sytuacja ma się z podniebieniami konsumentów. Im więcej wiemy o jedzeniu, tym bardziej chcemy, aby spożywane przez nas posiłki wyróżniały się znakomitą jakością. Coraz liczniejsze grono świadomych Klientów decyduje się więc na zakup produktów, w przypadku których cena idzie w parze z jakością.

O ile dawniej produkty spożywcze, z których wytwarzane były posiłki, były z natury zdrowe i nie wymagały specjalnego przetwarzania, o tyle obecnie, kiedy wiele z dostępnych na rynku produktów zawiera substancje chemiczne, przyrządzanie potraw nie jest już tak banalnie proste. Podczas zaopatrywania swojej kuchni warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość produktów spożywczych, ale także na klasę naczyń, z których będziemy korzystać w czasie ich przetwarzania. Dla własnego zdrowia i wygody zalecane jest, aby zawsze korzystać z najlepszych naczyń, na jakie jest nas w danej chwili stać. Znakomity wybór z pewnością stanowią produkty marki Eco-Vital – solidne, wytrzymałe i nowoczesne.

0 komentarze:

Brzoskwinie - witaminowa bomba!

Powszechnie wiadomo jak pyszne są brzoskwinie. Jednak nie wszyscy wiedzą jak wiele w nich witamin. Zawierają m. in. A, B1, B2, B3, B6, C, PP, magnez, fosfor, żelazo, bor, potas, kwas foliowy, wapń i niacytynę. Brzoskwinie spożywać można w dowolnych ilościach i w każdym wieku, niezależnie od tego czy w przeszłości lub obecnie cierpieliśmy na jakieś schorzenia. Bez obaw mogą je jeść nawet małe dzieci i diabetycy! Brzoskwinie są szczególnie polecane kobietom w ciąży i wegetarianom, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy z nas oddał się przyjemności jedzenia tych zdrowych i smacznych owoców.

Eco Vital opinie


KRUCHE CIASTO Z BRZOSKWINIAMI

Składniki (porcja dla 8-10 osób):
- 5-6 połówek brzoskwiń
- 2 żółtka
- 300 g mąki
-150 g margaryny
-100 g cukru pudru  
- 1 łyżka proszku do pieczenia
- 1 łyżka kwaśnej śmietany  
- opakowanie żelatyny
- olej
- sól 

Przygotowanie:
Mąkę i miękką margarynę utrzeć na jednolitą masę. Następnie dodać cukier puder, sól, proszek do pieczenia, 2 żółtka i śmietanę, ponownie ucierając do czasu uzyskania jednolitej masy. Ciasto włożyć na godzinę do lodówki. Żelatynę namoczyć w małej ilości zimnej wody i odstawić na 30 minut. Następnie podgrzać do rozpuszczenia i odstawić. Ciasto rozwałkować i ułożyć w nasmarowanym tłuszczem naczyniu kwadratowym Eco-Vital. Przykryć pokrywą i postawić na dużym ogniu na około 20-30 sekund. Zmniejszyć płomień o połowę i piec przez kolejny kwadrans. Owoce odsączyć z zalewy, pokroić w kostkę, ułożyć na cieście i zalać tężejącą żelatyną.

0 komentarze: